رابطه مبتنی بر نیاز بین کارکنان و سازمان

یکی از دلایل اصلی پیوستن کارکنان به یک سازمان می‌تواند جنبه اقتصادی باشد که سبب مرتفع گردیدن نیاز مالی کارکنان می‌شود. به بیان دیگر کارکنان به سازمان می‌آیند و یا به استخدام سازمان در می‌آیند تا ضمن تحقق اهداف سازمان و تعالی آن، سطوحی از نیازهای خود را نظیر مالی، اجتماعی و … تامین نمایند. البته در خصوص نوع و ماهیت نیاز سازمان به کارکنان نیز می‌توان بحث و تحلیل جداگانه‌ای را در نظر گرفت.

در یک نگاه ساده می‌توان انواع نیاز کارکنان به سازمان را در سه دسته نیاز زیاد، متوسط و کم تقسیم‌بندی نمود. حال این سوال مطرح می‌گردد که در هر یک از این حالات سه‌گانه، کارکنان چه موقعیت و وضعیتی در سازمان دارند و یا به بیان دیگر سازمان که همان مدیران و سرپرستان هستند چه رابطه‌ای با آنان دارند؟

به نظر می‌رسد مطابق تجربیاتی که در سازمان‌های مختلف داشته‌ام، در وضعیت نیاز زیاد و نیاز کم، کارکنان وضعیت مطلوبی را در سازمان نخواهند داشت. چرا که در حالت نیاز زیاد، احتمال استثمار و بهره‌کشی سازمان از کارکنان متصور است و همچنین در حالت نیاز کم نیز کارکنان از سوی همکاران خود طرد شده و تافته جدا بافته‌ای انگاره می‌شوند که تحت فشار گروهی قرار خواهند گرفت و شاید با کارشکنی‌ها و رفتارهای سیاسی مواجهه شوند.

تحلیلم این است که در حالت نیاز متوسط و یا تظاهر به نیاز متوسط نسبت به موقعیت نیاز کم، کارکنان از وضعیت بهتری در سازمان از نقطه نظر روابط کاری و کیفیت محیط کار برخوردار خواهند بود. این گفته بدان دلیل است که در این حالت نه کارکنان تحت سلطه سازمان و نه اینکه از طرف همکاران خود تحت فشار قرار می‌گیرند.


 

نویسنده نوشته: جواد فقیهی پور

مشاور و مدرس مدیریت منابع انسانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 23 =


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شاید دوست داشته باشید

مدیریت قورباغه‌ای و مدیران قورباغه‌ای

بر اساس سندرم قورباغه پخته می‌توان دو مفهوم مدیریت قورباغه‌ای

کتاب چالش‌های نسلی در سازمان

مولفین: دکتر جواد فقیهی پور –  دکتر ایوب امیری با

دوره خلاقیت و نوآوری سازمانی در شرکت قطارهای مسافری رجا (گروه دوم)

مدرس: دکتر جواد فقیهی‌پور مخاطبین: کارکنان شرکت قطارهای مسافری رجا