مولفین: دکتر نوش‌آفرین چترچی – دکتر جواد فقیهی‌پور

شابک: ۶-۱۵-۶۹۵۲-۶۲۲-۹۷۸

سال انتشار: ۱۳۹۹

ناشر: دارالفنون

با همکاری: انجمن مدیریت ایران و اتحادیه انجمن‌های علمی، فناوری، نوآوری و تجاری‌سازی

تعداد صفحه: ۱۶۲

قطع: وزیری

تیراژ: ۵۰۰ جلد

پیشگفتار دکتر آذر صائمیان (رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی، فناوری، نوآوری و تجاری‌سازی و قائم‌مقام دبیر کل انجمن مدیریت ایران)

«هوشمندی در مدیریت بین نسلی»

سازمان‌ها موجودات زنده‌ای هستند که همواره چرخه عمر آن‌ها از تولد تا کهن‌سالی و افول را مانند انسان‌ها تجربه می‌کنند. یک سازمان همیشه شاهد حضور نسل‌های مختلف در فرآیند فعالیت‌های خود می‌باشد.

از یک‌سو افراد باتجربه با سوابق بالای مدیریتی را در خود جای می‌دهد و از سوی دیگر همواره در جذب نسل‌های جدید و چابک می‌کوشد. این تنوع نسل‌ها ضمن ایجاد مزیت در سازمان‌ها، چنانچه مدیریت نشود می‌تواند مسائل و معضلاتی را برای سازمان‌ها ایجاد نماید.

مدیریت نسلی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های علمی، تجربی و مهارتی یکی از موضوعاتی است که نیازمند کسب دانش کافی برای بهره‌مندی از این ظرفیت بالقوه و بالفعل می‌باشد. با نگاهی به سوابق و کارکردهای سازمان‌های موفق درمی‌یابیم که این سازمان‌ها از نظر سرمایه‌های انسانی در سه طیف قرار دارند. گروه اول هیئت مؤسس، بنیان‌گذاران و یا مدیران میان‌سال و کهن‌سال هستند، گروه دوم مدیران میانی و یا عملیاتی که در دوره میان‌سالی و جوانی به سر می‌برند و گروه سوم نسل جوانی که تازه‌وارد سازمان شده‌اند.

طبیعی است که هرکدام از این نسل‌ها، خود اندوخته‌ای را به همراه دارند. گروهی با تکیه بر تجارب ارزشمند و کاربردی خود تصمیم می‌گیرند، گروهی بر اساس تغییرات محیطی و گروهی بر اساس یافته‌های حاصل از پژوهش‌ها و علوم جدید وظایف و تصمیمات خود را اعمال می‌کنند. در این میان اگر عوامل گسست‌ها، شکاف‌ها، تقابل و تعارض میان این گروه‌ها مدیریت نشود، سازمان به مرحله افول نزدیک می‌شود و چنانچه هوشمندانه بتوان نسبت به درک مشترکات و ایجاد اتحاد و یکپارچگی بین این نسل‌ها برنامه‌ریزی نمود می‌توان امیدوار بود که سازمان نه تنها به بقای خود ادامه می‌دهد بلکه دائماً با نوآوری، خلق ارزش و دستاوردهای مطلوبی برای سازمان و کلیه ذی‌نفعان ایجاد می‌کند.

این کتاب حاصل تحقیق و پژوهش نگارندگان در زمینه مدیریت بین‌ نسلی می‌باشد. مطالعه این کتاب به مدیران پیشرو، اساتید و پژوهشگران این حوزه توصیه می‌شود.

جهت تهیه کتاب‌های معرفی شده در این وب‌سایت با مسئول پخش، آقای زمانی‌فر (۰۹۳۵۴۲۴۶۸۵۲) تماس حاصل نمایید.

نویسنده نوشته: جواد فقیهی پور

مشاور و مدرس مدیریت منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 5 =


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شاید دوست داشته باشید

دوره MBA؛ درس مدیریت منابع انسانی مقدماتی در دانشگاه تهران

مدرس: دکتر جواد فقیهی‌پور(دکتری مدیریت منابع انسانی دانشگاه تهران) مدت:

کتاب گیمیفیکیشن در مدیریت منابع انسانی

مولفین: دکتر جواد فقیهی‌پور – دکتر ایوب امیری‌ – دکتر

کتاب مصاحبه رفتاری

مولفین: دکتر جواد فقیهی‌پور – دکتر میثم کشاورز – آرمان