رابطه مبتنی بر نیاز بین کارکنان و سازمان

یکی از دلایل اصلی پیوستن کارکنان به یک سازمان می‌تواند جنبه اقتصادی باشد که سبب مرتفع گردیدن نیاز مالی کارکنان می‌شود. به بیان دیگر کارکنان به سازمان می‌آیند و یا به استخدام سازمان در می‌آیند تا ضمن تحقق اهداف سازمان و تعالی آن، سطوحی از نیازهای خود را نظیر مالی، اجتماعی و … تامین نمایند. البته در خصوص نوع و ماهیت نیاز سازمان به کارکنان نیز می‌توان بحث و تحلیل جداگانه‌ای را در نظر گرفت.

در یک نگاه ساده می‌توان انواع نیاز کارکنان به سازمان را در سه دسته نیاز زیاد، متوسط و کم تقسیم‌بندی نمود. حال این سوال مطرح می‌گردد که در هر یک از این حالات سه‌گانه، کارکنان چه موقعیت و وضعیتی در سازمان دارند و یا به بیان دیگر سازمان که همان مدیران و سرپرستان هستند چه رابطه‌ای با آنان دارند؟

به نظر می‌رسد مطابق تجربیاتی که در سازمان‌های مختلف داشته‌ام، در وضعیت نیاز زیاد و نیاز کم، کارکنان وضعیت مطلوبی را در سازمان نخواهند داشت. چرا که در حالت نیاز زیاد، احتمال استثمار و بهره‌کشی سازمان از کارکنان متصور است و همچنین در حالت نیاز کم نیز کارکنان از سوی همکاران خود طرد شده و تافته جدا بافته‌ای انگاره می‌شوند که تحت فشار گروهی قرار خواهند گرفت و شاید با کارشکنی‌ها و رفتارهای سیاسی مواجهه شوند.

تحلیلم این است که در حالت نیاز متوسط و یا تظاهر به نیاز متوسط نسبت به موقعیت نیاز کم، کارکنان از وضعیت بهتری در سازمان از نقطه نظر روابط کاری و کیفیت محیط کار برخوردار خواهند بود. این گفته بدان دلیل است که در این حالت نه کارکنان تحت سلطه سازمان و نه اینکه از طرف همکاران خود تحت فشار قرار می‌گیرند.


 

نویسنده نوشته: جواد فقیهی پور

مشاور و مدرس مدیریت منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 8 =


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شاید دوست داشته باشید

کتاب مدیریت منابع انسانی در بحران سلامت

مولفین: دکتر آزاده اشرفی – دکتر جواد فقیهی‌پور شابک: ۹۷۸-۶۲۲-۶۹۵۲-۴۲-۲

کتاب تفکر انتقادی

مولفین: دکتر جواد فقیهی پور – دکتر میثم کشاورز شابک:

مدیریت قورباغه‌ای و مدیران قورباغه‌ای

بر اساس سندرم قورباغه پخته می‌توان دو مفهوم مدیریت قورباغه‌ای