هوش نگرشی

افراد موفق در جهان معتقدند، موفقیت از طریق نگرش حاصل می‌شود یا به بیان دیگر موفقیت از طریق تغییر با بهبود نگرش ایجاد می‌شود که به این قدرت نگرش اشاره دارد. نگرش ما نسبت به هر چیزی، عظمت دستاوردهای ما رو تعیین می‌کند.

نگرش چیست؟ زیگلار نویسنده مشهور آمریکایی بیان می‌دارد: نگرش شما تعیین‌کننده جایگاه شما خواهد بود و نه استعداد ذاتی شما. نحوه تفکر شما در مورد خود و دیگران، نحوه برخورد با دیگران، کلماتی که استفاده می‌کنید، زبان بدن، نحوه اقدام و تعامل با دیگران، تأثیر بیشتری از میزان دانش و مهارت شما دارد.

در این دوره یاد می‌گیریم که برای داشتن یک نگرش عالی که به موفقیت در زندگی شخصی و کاری منتهی می‌شود باید نگرشی بدون تحریف، سوگیری یا تعصب و خطاهای شناختی داشته باشیم. یاد می‌گیریم که چطور با نگرش منفی مبارزه کنیم و نگرش مثبت رو ایجاد، حفظ و تقویت کنیم.

تحریف‌ها روشی هستند که ذهن ما را درباره موضوعی که حقیقت ندارد متقاعد می‌کنند. سوگیری یا تعصب به بی‌طرف نبودن در یک موضوع خاص گفته می‌شود. وقتی پای ارزش‌ها، عقاید یا منافع ما در میان باشد ما نسبت به اطلاعات خنثی برخورد نمی‌کنیم و نظرمان به یک سمت متمایل می‌شود.

خطاهای شناختی، هنگام تحلیل و تفسیر و قضاوت در مورد رویدادها ما را به دام می‌اندازند و باعث می‌شوند که ما نتوانیم شرایط موجود رو به درستی ارزیابی کنیم و بهترین گزینه را انتخاب کنیم. در دوره هوش نگرشی برای اولین بار در جهان این افتخار را داریم که مفهوم هوش نگرشی یا AQ رو قبل از همه مردم دنیا برای ایرانیان تعریف کنیم تا مردم بتوانند در زندگی و کسب‌وکارشان یک تحول اساسی ایجاد کنند.

هوش نگرشی
مرکز آموزش و مشاوره دارالفنون
جلد کتاب هوش نگرشی

نویسنده نوشته: جواد فقیهی پور

مشاور و مدرس مدیریت منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 15 =


این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شاید دوست داشته باشید

دکتر جواد فقیهی‌پور

درس مدیریت منابع انسانی پیشرفته برای دانشپذیران دوره دکتری مدیریت کسب و کار دانشگاه تهران

مدرس: دکتر جواد فقیهی‌پور(دکتری مدیریت منابع انسانی دانشگاه تهران) مدت:

کتاب تفکر استراتژیک‌

مولفین: دکتر جواد فقیهی‌پور – دکتر میثم کشاورز – حامد

دوره مدیریت زمان برای مدیران گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

مدرس: دکتر جواد فقیهی‌پور (دکتری مدیریت منابع انسانی دانشگاه تهران)